Czasu nie kupimy

Harmonogram zamówienia wciągarkiZ naszego doświadczenia wynika, że średni czas od pierwszego kontaktu z klientem, przez ustalenia technicznie, aż do odbioru urządzenia wynosi około 20 tygodni. Oczywiście ten czas obowiązuje, gdy klient ma po prostu kupić wciągarkę najszybciej jak to możliwe. 

Inny typ zapytań pochodzi od klientów, planujących zakup w przyszłości. To jest dobra i zła wiadomość i nie chodzi o pieniądze. Wielokrotnie spotkamy się z sytuacją, że klient powraca z zamówieniem po roku czasu od otrzymania oferty. Wszystko jest w porządku, o ile klient nie oczekuje, że wciągarkę kupi od ręki, gdyż nagle stała się ona priorytetowa. Niestety, nie będziemy mogli pomóc, gdyż terminy realizacji mają swoje uzasadnienie technologiczne.

Ustalenia techniczne

Ustalenia techniczneW branży przemysłowej wielu inwestorów uważa wciągarkę za coś, co można kupić od ręki lub w ciągu tygodnia. Rzeczywistość w branży wygląda zupełnie inaczej. Wciągarki przemysłowe niestety nie stoją na półce. Choć są budowane na podstawie tych samych typoszeregów, to za każdym razem są projektowane pod konkretną inwestycję i specyfikę danej aplikacji.

Należy pamiętać, że same ustalenia techniczne, wymiana uwag, rysunków miejsc aplikacji oraz opcji dodatkowych trwa niestety wiele tygodni. Ten proces często przechodzi przez wiele działów i osób zaangażowanych w danych projekt. 

Zamówienie

Kiedy wszystkie warunki techniczne oraz cenowe zostały zaakceptowane, przychodzi czas na zamówienie. Od daty jego otrzymania nasza firma ma 14 dni na przygotowanie rysunku wykonawczego, a klient ma 14 dni na wpłatę zaliczki. Najczęściej jest to 30% wartości netto zamówienia. Gotowy rysunek wykonawczy trafia do podpisu klienta i po jego akceptacji lub naniesieniu uwag, jest kierowany do produkcji.

Od tego momentu rozpoczynamy liczyć czas produkcji wciągarki.

Czas produkcji

Produkcja wciągarkiZakłady produkcyjne znajdują się w Holandii i są podzielone na dwie osobne firmy. Jedna to EMCE Winches, a druga to firma Elsto. W tej pierwszej następuje proces produkcji mechanicznej oraz testy wciągarki. W firmie Elsto wykonywany jest proces projektowania i montażu automatyki sterującej wciągarki.

Najpopularniejsze modele to wciągarki elektryczne. Ich czas produkcji wynosi około 12-13 tygodni od momentu zwrotu podpisanego rysunku wykonawczego. Na ten proces składa się kilka etapów.

Przez pierwsze 8 tygodni Państwa wciągarka będzie budowana mechanicznie. W tym samym czasie wydział automatyki firmy Elsto zajmie się projektowaniem skrzynki sterującej.
Po 8 tygodniach wciągarka wyjeżdża do malarni, gdzie w zależności od wybranej klasy malowania zostanie poddana odpowiedniemu procesowi. Czas spędzony w malarni to około 7 dni. Po powrocie z malarni rozpoczyna się proces instalacji części elektrycznej oraz testowanie wciągarki na specjalnym stanowisku testowym. Ten proces zajmuje około 4 tygodni. 

Podobnie ma się sytuacja, jeżeli chodzi o wciągarki hydrauliczne lub pneumatyczne. Jedyną różnicą jest brak części elektrycznej. Taka wciągarka powstaje w terminie około 9 tygodni od podpisania rysunku wykonawczego.

Test trzeciej strony (opcjonalnie)

Ponieważ nasze wciągarki są dostarczane do największych odbiorców na całym świecie, musimy spełniać rygorystyczne przepisy dopasowane do specyfiki kraju odbiorcy. Do wyboru mamy kilka uznanych na świecie firm certyfikujących np. LLoyd`s Register, Bureu Veritas, DNV czy SGS. Klient może sobie zażyczyć przeprowadzenie testu poprodukcyjnego tzw. Test trzeciej strony. Polega on na tym, że przedstawiciel np. DNV jest zapraszany na test poprodukcyjny, celem udziału w badaniu wciągarki. Taki test pod nadzorem DNV czy innej jednostki zakańcza protokół poprawności wykonania badania i z reguły jest wiążący dla krajowych urzędów dozorowych. 

Dostawa

Dostawa wciągarkiPo zgłoszeniu gotowości do odbioru następuje dopłata ze strony klienta w wysokości pozostałych 70% wartości zamówienia. Gotowe urządzenie jest najczęściej odbierane przez naszych klientów, transportem zleconym w trybie EXW. 

 

Podsumowanie

ZadowoleniePlanując zakup wciągarki do projektu rozłożonego w czasie, warto dać sobie około 20 tygodni na cały proces zamówienia i dostawy wciągarki, uwzględniając ustalenia techniczne.