Człowiek na linie

W polskich przepisach nie ma regulacji, dotyczących wciągarek elektrycznych przeznaczonych do podnoszenia ludzi. Zapewne wielu z czytelników się z tym nie zgodzi, mając przed oczami choćby podesty podwieszane, na których przebywają przecież ludzie. Niestety prawda jest dużo bardziej skomplikowana. Dla wyjaśnienia sytuacji posłużymy się językiem angielskim, który pomoże nam rozróżnić dwa pojęcia. Język polski, choć jest wyjątkowo bogaty, niestety nie rozróżnia w nazewnictwie dwóch krytycznie ważnych rzeczy.

„Manriding”

Jeżeli wciągarka posiada w dokumentacji oraz na tabliczce znamionowej oznaczenie „Manriding”, oznacza to, że jest przeznaczona do bezpośredniego podnoszenia ludzi. Przez bezpośrednie podnoszenie ludzi, rozumiemy człowieka podpiętego za pomocą np. uprzęży bezpośrednio do haka czy liny wciągarki.

Nawet jeżeli wciągarka jest przystosowana do „Manrindingu”, to posiada certyfikat (DNV) do podnoszenia ludzi w ściśle określonych warunkach. W naszej ofercie znajdują się urządzenia do podnoszenia ludzi, jednakże posiadają one certyfikacje do prac podmorskich i tylko takich.

"Personal lifting”

Jest to wciągarka przeznaczona do podnoszenia ludzi na konstrukcji. Są to wciągarki stosowane do podnoszenia ludzi np. na pomostach podwieszanych. Tam konstrukcją jest pomost. Innym przykładem mogą być wciągarki na trójnogu do podnoszenia ludzi w studzienkach kanalizacyjnych, gdzie użytkownik siedzi na specjalnym krześle.

Jeżeli szukają Państwo wciągarek do podnoszenia ludzi na konstrukcji (Personel lifting), to jesteśmy w stanie pomóc, gdyż produkujemy takie wciągarki (norma m.in. NEN-EN 1808). Konstrukcja musi posiadać także odpowiednią dokumentację, że jest przeznaczona do przebywania na niej ludzi w trakcie podnoszenia.


Jak więc widać powyżej, wciągarka do „podnoszenia ludzi” znaczy dwie kompletnie różne rzeczy, które prowadzą do wielu nieporozumień.

Bezpieczeństwo

Wciągarki - bezpieczeństwoOba powyższe typy wciągarek, posiadają ten sam zakres zabezpieczeń. W przypadku wciągarek do podnoszenia ludzi wciągarka musi być wyposażona w dwa hamulce, wyłączniki krańcowe oraz linę o współczynniku bezpieczeństwa minimum x8. Dla porównania wciągarka do podnoszenia towarów, posiada jeden hamulec oraz linę o współczynniku bezpieczeństwa x3,5.

Oszukać przeznaczenie

Nasi klienci zadają nam całkiem logiczne pytanie. Czy nie można zbudować wciągarki towarowej z takimi samymi zabezpieczeniami jak do podnoszenia ludzi i w efekcie mieć wciągarkę do szeroko rozumianego podnoszenia ludzi?
Oczywiście, technicznie nie ma z tym żadnego problemu. Jednakże na przeszkodzie stoi certyfikacja i koszty za tym idące. Te koszty, przekraczają wielokrotnie koszt samej wciągarki, a niestety nie da się zrobić certyfikacji na typoszereg. 

Spotkaliśmy się w naszej firmie z zapytaniami od wykonawców akrobacji cyrkowych, którzy chcieli wymienić lub zakupić nowe wciągarki na potrzeby swoich występów. Okazuje się, że praca akrobatów jest wyjątkowo niebezpieczna z uwagi na brak certyfikowanych wciągarek do tego typu zastosowań. Mówimy o wciągarkach elektrycznych. Wielu z nich używa na własną odpowiedzialność, urządzeń do tego nieprzeznaczonych. 

Z informacji, jakie uzyskaliśmy z UDT, sprawa jest prosta. Jeżeli nawet wciągarka ma 5 hamulców bezpieczeństwa, a jej lina współczynnik pracy x 30 to nie może być używana do „Manridingu” o ile w instrukcji obsługi nie jest wyraźnie napisane, że jest do tego przeznaczona. 
Wiele osób z branży teatralnej lub cyrkowej, używa wciągarek po podpisaniu oświadczenia, z właścicielem obiektu, że robią to na swoją odpowiedzialność. UDT stawia sprawę jasno. Jeżeli dojdzie do wypadku, to przed prokuratorem stanie ten, kto dopuścił do możliwości użycia takiej wciągarki, a więc właściciel obiektu. Oświadczenie wykonawcy nie ma żadnego znaczenia.

Wciągarki teatralne i estradowe

Na rynku są dostępne wciągniki i wciągarki estradowe. Spełniają one dwie normy niemieckie i są honorowane przez polskie UDT. Oba typy wciągarek służą do podnoszenia ładunków, a nie ludzi.
•    Norma BGV D8+ – ta norma oznacza, że ludzie mogą przebywać pod zawieszonym ładunkiem. Te wciągarki nie służą do podnoszenia ludzi. Nasza firma produkuje wciągarki zgodne z tą normą. 
•    Norma BGV C1 – ta norma oznacza, że ludzie mogą przebywać pod aktualnie podnoszonym lub opuszczanym ładunkiem. Te wciągarki nie służą do podnoszenia ludzi. Nasza firma produkuje wciągarki zgodne z tą normą.